ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dış siyaset önceliklerini açıkladı

HomeDünyadan Haberleri

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dış siyaset önceliklerini açıkladı

my-portfolio

Blinken, Dışişleri Bakanlığında yaptığı konuşmada, ABD Lideri Joe Biden idaresinin dış siyaset önceliklerini açıkladı. Bu önceliklerden birinin ...

BM’de Myanmar büyükelçisi krizi
700 yıllık kale miras kaldı (Dedesi Trabzon Eyaleti’nin Valisi’ydi)
11 vilayette FETÖ operasyonu: 20 gözaltı kararı

Blinken, Dışişleri Bakanlığında yaptığı konuşmada, ABD Lideri Joe Biden idaresinin dış siyaset önceliklerini açıkladı.

Bu önceliklerden birinin yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını ile gayret ve global sıhhat güvenliği olduğunu anlatan Blinken, global ekonomik sakinliği bilakis çevirmenin, demokrasiyi yine yüceltmenin de kıymetli öncelikler ortasında olduğunu lisana getirdi.

Blinken, global manada demokrasiyi teşvik edeceklerini belirterek, “Ama demokrasiyi, kıymetli askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme teşebbüsleri ile yüceltmeye çalışmayacağız. Bu taktikleri evvelce kullandık. Fakat âlâ niyete karşın başarılı olamadılar. Demokrasinin yüceltilmesine makus bir nam kattı bunlar ve Amerikan halkına olan itimadı zedeledi. Biz işleri farklı yapacağız.” diye konuştu.

“ASKERİ GÜCÜ DİPLOMASİ İLE BİRLİKTE KULLANACAĞIZ”

Biden’ın askeri güç yerine diplomasiye öncelik vereceğini anlatan ABD’li bakan, ülkesinin savaşlardan ağır dersler çıkardığını ve Amerikan halkının uzun süren ABD müdahalelerinden yorulduğunu tabir etti.

Blinken, bilhassa de Afganistan ve Orta Doğu’daki müdahalelerden sonra kalıcı bir barış inşa etmede askeri gücün hudutlu bir rol oynadığını gördüklerini kaydederek, “Gelecekte askeri güç kullanmak durumunda kaldığımız vakit bunu yalnızca gaye ve misyonlarımız açık ve elde edilebilir ise kıymetlerimiz, kanunlarımız ile dengeli ve Amerikan halkının isteği dairesinde yapacağız. Ve bunu diplomasi ile birlikte yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

ÇİN İLE BAĞLANTILARI “21 YÜZYILIN EN BÜYÜK JEOPOLİTİK İMTİHANI” OLARAK TANIMLADI

ABD’nin Çin ile gayretini de değerli bir öncelik olarak sayan Blinken, Çin’in ABD ile bağlantılarını “21 yüzyılın en büyük jeopolitik imtihanı” olarak tanımladı.

Blinken, ABD’nin dünyada Rusya’dan İran’a Mynamar’dan Etiyopya’ya kadar birçok sınama ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Ancak Çin’in ortaya koyduğu sınama hepsinden çok farklı.” dedi.

ABD’nin Çin ile alakalarının gerektiğinde rekabetçi, gerektiğinde işbirliği eksenli, gerektiğinde ise hasımlık üzerinden olacağını söz eden Blinken “Çin, istikrarlı ve açık milletlerarası sisteme ve dünyayı bizim istediğimiz üzere yapan kurallar, kıymetler ve bağlara önemli bir biçimde ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak meydan okuyabilecek tek ülkedir.” diye konuştu.

Blinken, iklim değişikliği ile çaba ve yeni gelişen teknolojilere öncülük etmenin de ABD dış siyasetinin kıymetli önceliklerinden olduğuna dikkat çekti.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: