ABD’yi bu bahar milyonlarca ateş böceği istila edecek

HomeDünyadan Haberleri

ABD’yi bu bahar milyonlarca ateş böceği istila edecek

my-portfolio

Washington Post'un haberine nazaran, ABD’nin Kuzey Virginia, Maryland ve Washington'un eyaletlerinde gelecek mayıs ayında muazzam sayılarda ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
İran’dan nükleer görüşme cevabı
Osmanlı valisi dededen 700 yıllık kale miras kaldı

Washington Post’un haberine nazaran, ABD’nin Kuzey Virginia, Maryland ve Washington’un eyaletlerinde gelecek mayıs ayında muazzam sayılarda Brood X cinsi ağustos böceği ortaya çıkacak. Büyük doğu yavrusu olarak da bilinen Brood X, ABD’nin doğusunda sistemli olarak görülen 15 periyodik ağustos böceğinden biriine deniliyor.

17 yıllık bir ömür döngüsüne sahip olan bu tıp, öbür ağustosböcekleri ortasında en yüksek menzile ve konsantrasyona sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Periyodik ağustosböcekleri sıcak havayı sevdikleri için, taban sıcaklığı yüzeyin yaklaşık 20 cm altında 15 dereceye çıktığında ortaya çıkıyor. Uzmanlar, ABD’nin başşehri Washington DC’de mayıs ayı sonlarında ağustos böceği sayısının yüzbinlere ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Lakin bu, ılık bir ilkbaharın olması yaşanması durumunda böceklerin Haziran ayı başında ortaya çıkabileceği söz edildi.

KİMİ TARIM ESERLERİNE ZİYAN VEREBİLİR

Başka taraftan ağustos böceklerinin insanlara ya da hayvanlara direkt bir ziyanı bulunmuyor. Fakat, uzmanlar dişilerin yumurta bırakma alışkanlıkları nedeniyle ağustos böceklerinin orkide, üzüm ve ağaçlar için tehlike yaratabileceğini tabir etti.

MUTFAK PAHASINA MUADİL GÜRÜLTÜ SEVİYESİNE SAHİP

Bununla birlikte, erkek ağustosböcekleri dişilerini çekmek için karınlarında bulunan davul gibisi bir yapıdaki timballerle yüksek bir ses çıkarıyor. 90 desibelin üzerinde olan ağustos böceğinin çiftleşme sesi ise insan kulağı için epeyce yüksek ve mutfak robotunun çıkardığı birebir ses seviyesine sahip.

Uzmanlar bu nedenle, birebir anda çok sayıda ağustosböceği mahallelerde ve çiftliklerde kıymetli bir gürültü sıkıntısına nedne olabileceğini belirtti.

AĞUSTOS BÖCEKLERİNİN HAYAT DÖNGÜSÜ

Taban gereğince ısındıktan sonra, ağustosböcekleri geceleri yahut sabahın erken saatlerinde yüzeye çıkarak ağaçlara yahut binalara tırmanıyor. Başlangıçta ağustosböcekleri süt beyazı bir renge sahip olan ağustos böceklerinin kabuk dokusu sertleştikçe renkleri de yoğunlaşıyor. Akabinde, ağustos böcekleri dış iskeletlerini döküyor ve kanatları genişleyince uçmaya başlıyor. Uçmaya başladıklarında erişkinliğe ulaşan hayvanlar daha sonra çiftleşiyorlar.

Çİftleşmenin üç ile beş gün akabinde ise dişi ağustos böceği, uzantılı yumurtalama borusuyla bir düzineden fazla yumurtayı ağaçların kısımlarına bırakıyor. Yumurtaların çatlaması yaklaşık altı hafta sürüyor. Ağaç özsuyuyla beslenen yavru böcekler, bu evreden sonra yer altına gizleniyor ve çiftleşmek için 17 yıl boyunca yer altında yaşıyor.

4 YAVRU KEDİ DENİZİN ORTASINDA KURTARILMAYI BEKLEDİ

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: