Anadol’un Türkiye yollarına çıkmasının üzerinden 54 yıl geçti

HomeOtomobil Haberleri

Anadol’un Türkiye yollarına çıkmasının üzerinden 54 yıl geçti

my-portfolio

Türkiye otomotiv endüstrisinin gelişimine büyük katkı sağlayan ve üretimine 1966 yılında başlanan Anadol marka arabaların satışa sunulmasının ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

Türkiye otomotiv endüstrisinin gelişimine büyük katkı sağlayan ve üretimine 1966 yılında başlanan Anadol marka arabaların satışa sunulmasının üzerinden 54 yıl geçti. Nobel 200 ve İhtilal teşebbüslerinin yanı sıra birinci sefer seri üretime geçen Anadol markası da Türk otomotiv endüstrisinde değerli bir pozisyonda bulunuyor.

Merhum Vehbi Koç ve Rahmi Koç’un teşebbüsleriyle İngiltere’den getirilen prototip üzerinden başlayan Anadol’un üretim serüveni, o yıllara ilişkin gazete kupürlerinden de görüldüğü kadarıyla kamuoyunda büyük heyecan uyandırdı.

ARABA ÜRETİMİ İÇİN BİRİNCİ FİKİR

Yerli araba üretimi için birinci fikir 1963 yılında Rahmi Koç ve Bernar Nahum’un İzmir Fuarı’ndan alınmış,”fiberglas”tan yapılma bir pick-up’ı görmesiyle başladı.

Rahmi Koç, Anadol kitabında arabanın üretime başlama serüvenini şu cümlelerle anlatıyor:

“Bir perşembe akşamüzeri vekaletler, bankalar dağılıyor. Mösyö Bernar Nahum ve ben aşağı inerdik, vitrine. Ne oluyor, kim geliyor, kim gidiyor? Bir pikap geldi. Yedek modül satın almaya gelmiş bizden. Bu pikap nedir dedik, ‘İzmir Fuarı’nda aldım’ dedi. Bir bakalım dedik, torpido gözünü indirdim, İsrailli bir firma. Plastik olduğunu anladık. Çabucak bir fikir geldi, sanki biz bunu burada yapabilir miyiz? Ben Haifa’ya gittim, imalat yerini gördüm. Emek-yoğun bir iş. Sonra anladık ki bu teknolojiyi İngiltere’de Reliant Motor Company diye bir firmadan alıyorlar. Lideri da Ray Wiggin, sonradan çok ahbap olduk. ‘Motoru, şanzımanı, diferansiyeli Ford’dan alıyorum, plastikten imal ediyor ve teknolojiyi İsrail’e satıyorum’ dedi. O vakit teknolojiyi direkt sahibinden almaya karar verdik.”

Böylelikle, 19 Aralık 1966’da seri üretime geçen Anadol, Ford iş birliğinin sonucu olarak Otosan’ın İstanbul’daki fabrikasında üretilmeye başlandı. Tasarımı İngiliz Relliant’a ilişkin olan Anadol’da Ford firmasından tedarik edilen şasi ve motorlar kullanıldı.

26 BİN 800 LİRADAN SATIŞA SUNULDU

Anadol’un üretimi 1966’da başlamış olsa da satış ve trafik tescili için gerekli olan dokümanlar ve ilgili yönetmelik onayı Makina Mühendisleri Odası’ndan 28 Şubat 1967’de alındı. Anadol satışları da bu tarihten sonra 26 bin 800 liradan yapıldı.

İSMİ İÇİN ANKET YAPILDI

Arabanın ismini belirlemesi sürecinde de farklı gelişmeler yaşandı.

Sonuncu olarak arabanın isminin halk tarafından belirlenmesi uygun görüldü. Bu çerçevede ödüllü anket ilanları hazırlanırken, anket sonuçları için İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Ord. Prof. Bedri Karafakioğlu, Burhan Felek, Cevat Fehmi Başkut, o zamanki Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Prof. Dr. Memduh Yasa’ın içinde olduğu bir komite oluşturuldu.

Anket başvurusu 150 bine ulaşırken, en çok tercih edilen isimler “Anadol”, “Anadolu” ve “Koç” oldu. Komite “Anadol”u seçti ve mükafatı bir öğretmen kazandı. Böylelikle Anadolu Uygarlıkları’nın sembolü olan Hitit Geyiği, Anadol’un da simgesi oldu.

Üretimin sona erdirildiği 1984 yılına kadar, 62 bin 923 adedi araba ve 30 bin 265 adedi pick-up olmak üzere toplam 93 bin 188 adet Anadol üretildi. Üretilen modeller ortasında “A1, A2 A4 STC-16, A5 SV 1600, A6 Böcek, A8-16 / 16 SL ve P2 Pikap Otosan 500 ve 600D” yer alıyor.

Periyodun yan sanayi standartlarına nazaran güzel düşünülmüş bir araba olan Anadol’un varlığı sonucu ortaya çıkan yan sanayi kuruluşları da faaliyetlerini geliştirerek vakitle büyüdü.

ANADOL’UN RALLİ MUVAFFAKİYETLERİ

Anadol çok vakit geçmeden araba piyasasında yerini aldı. 16 Şubat 1968’de 9. Ford ve 1. Anadol Bayileri Toplantısı, Bursa’da, Çelik Palas Otel’de yapıldı. 4-5 Mayıs 1968 tarihlerinde Renç Koçibey, Türkiye’de düzenlenen birinci resmi karşılaşma olan 1. Trakya Rallisi’nde, Anadol arabayla birinci oldu.

Anadol, 25 Ekim 1968’de ise Londra’da düzenlenen araba standına katıldı.

Ayrıyeten 2010 yılında ise Moğolistan ve Gobi Çölü üzere kuvvetli kısımlar de dahil olmak üzere 14 bin kilometreyi geride bırakarak Paris’e ulaşan Anadol, Pekin-Paris Klasik Araba Rallisi’ni ikinci sırada tamamlamıştı.

İKİNCİ EL OLARAK SATILIYOR

Bir birden fazla klasik kabul edilen ve az sayıda kalan Anadol modelleri günümüzde müzelerde ve birtakım özel garajlarda sergilenirken, ikinci el satış sitelerinde Anadol’un satışına hala devam ediliyor.

Türkiye’de tanınan bir internet sitesinde toplam 12 adet satılık Anadol marka araba bulunurken, bunlar 15 bin 950 TL ile 200 bin TL ortasında değişen fiyatlarla klasik araba severlerin beğenisine sunuluyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0