Araştırmaya nazaran “akıllı telefon bağımlılığı” uyku tertibini etkiliyor

HomeSağlık Haberleri

Araştırmaya nazaran “akıllı telefon bağımlılığı” uyku tertibini etkiliyor

my-portfolio

"Frontiers Psychiatry" isimli psikiyatri mecmuasında yayımlanan yeni araştırmada, 18-30 yaş ortası 1000'den fazla kişinin akıllı telefon ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
DSÖ: Covid-19 salgınının 2021’de sona ermesini beklemek gerçekçi değil
SON DAKİKA HABERİ: Sinovac aşısının Türkiye’deki faz-3 sonuçları açıklandı

“Frontiers Psychiatry” isimli psikiyatri mecmuasında yayımlanan yeni araştırmada, 18-30 yaş ortası 1000’den fazla kişinin akıllı telefon kullanımı incelendi.

Akıllı telefon bağımlılığını belirlemek için 10 soru yöneltilen bireylerin yüzde 40’ının telefonlarına bağımlı olduğu sonucuna ulaşılan araştırmada, telefonların geç saatlere kadar kullanılmasının da büyük ölçüde bağımlılıkla ilişkilendirildiği belirtildi.

Telefonlarını uzun mühlet kullanan bireylerin uyku kalitesinin düşük olduğu belirlenen araştırmaya nazaran, gece geç saatlere kadar akıllı telefon kullanımı uykuya dalmada zahmet çekme, uyku müddetinin azalması ve gündüz yorgunluğuna neden oluyor.

Uzmanlar ise telefon ekranlarının gri ton moda alınması ve bunun telefonu daha az ilgi cazibeli hale getireceği tavsiyesinde bulundu.

Uyumadan evvel, yatakta ya da yatak odasında laptop, cep telefonu üzere aygıtların bulunmaması gerektiğini belirten uzmanlar, rastgele bir elektronik aygıttan gelen ışığın uyku hormonu olarak bilinen melatonin düzeyini etkileyebileceği ikazında bulundu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0