Banksy’den ‘hapishaneden kaçış’ resmi

HomeSanat Haberleri

Banksy’den ‘hapishaneden kaçış’ resmi

my-portfolio

Gizemli sokak sanatkarı Banksy, ona ilişkin olduğu düşünülen yeni yapıtıyla gündemde. İngiltere’deki Reading Hapishanesi’nin duvarında sabah ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
‘Ayam Cemani’ cinsi horoz ve tavuk görenleri şaşırtıyor: Piyasa fiyatı 17 bin TL
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

Gizemli sokak sanatkarı Banksy, ona ilişkin olduğu düşünülen yeni yapıtıyla gündemde. İngiltere’deki Reading Hapishanesi’nin duvarında sabah ortaya çıkan ‘hapishaneden kaçış’ temalı fotoğraf dikkat çekti.  

Dünden beri resmi görmek isteyen pek çok kişi, eski hapishanenin önüne gidiyor, fotoğraf çekiyor.

ŞİMDİ DOĞRULAMADI

Banksy, genelde yeni fotoğraflarını Instagram sayfasında paylaşarak doğruluyor. Artık, hapishaneden kaçış fotoğrafını doğrulayıp doğrulamayağı merakla bekleniyor. Lakin sanat eksperleri bunun “bir Banksy çalışması” olduğunu düşünüyor.

Oscar Wilde’ın 1895-97 yılları ortasında cezasını çekmek üzere kaldığı Reading Hapishanesi’nin duvarındaki fotoğrafın, İrlandalı sanatçı Wilde’a bir gönderme olabileceği tahmin ediliyor. 

Bir küme insan, eski hapishanenin barınma yeri olarak satılması yerine bir sanat merkezine dönüştürülmesi için gayret ediyor. Banksy’nin bu talebi desteklemek için de bu türlü bir resmi tercih etmiş olabileceği düşünülüyor. 

Bu hapishanede kalan Oscar Wilde, meşhur Reading Zindanı Baladı’nı burada yazmıştı. Mahkum edildiği sırada gördüğü bir mahkumdan esinlenerek yazdığı şiir, tıpkı vakitte Türkçeye “Oysa herkes öldürür sevdiğini” olarak çevrilen dizeyi de içeriyor.

Sevdiği bayanı öldüren idam mahkumu Charles Thomas Wooldridge’in son günlerini anlatan Wilde, Wooldridge’in halinden ve yaptıklarından etkilenmişti.

 

ÜNLÜLERDEN TAKVİYE

Hapishane, 2013 yılında kapatıldı ve 2019 yılında hükümet tarafından satışa çıkarıldı. Reading Kurulu, yapının bir sanat kompleksine dönüştürülmesini istiyor. Hollywood yıldızları Kenneth Branagh, Natalie Dormer ve Dame Judi Dench üzere isimler de kampanyayı destekliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: