Bilim Heyeti Üyesi: Hafta içi kısıtlamasına devam kararının nedeni, aile içi toplanmalar

HomeSağlık Haberleri

Bilim Heyeti Üyesi: Hafta içi kısıtlamasına devam kararının nedeni, aile içi toplanmalar

my-portfolio

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, yeni devirde ...

Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca’nın tek dozu hastaneye yatışları önlemede yüzde 80’den fazla tesirli
Çin, Haziran’a kadar nüfusunun yüzde 40’ını aşılamayı hedefliyor
İspanya’nın özerk bir bölgesinde aşıyı reddedene 60 bin euro ceza

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, yeni devirde hafta içi 21.00-05.00 saatleri ortasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesinin nedenini açıkladı.

Akın, akşam sokak kısıtlaması uygulanmasının vakit zaman “Gündüz virüs ortada yok, akşam sokağa çıkıyor” diye espri konusu olduğunu hatırlatarak, “Güzel bir espri olmakla birlikte yanlışsız bir bilgi değil zira akşam en büyük kasvet bilhassa lokanta, kafe, pastane ya da restoran üzere yerlerde uzun mühlet oturarak yemek yenmesi, sohbet edilmesi. Buralar kapalı olduğu için bu toplantılar çoklukla büyük salonlarda yahut konutlar içinde yapılmaya başlandı. O vakit 21.00 saatini hudut koyduğunuz vakit ekseriyetle mesken içerisindeki o büyük toplantıları engellediğimizi düşünüyoruz. Buna ilişkin de elimizde çok fazla ispat var. Önemli olan mesken içindeki toplantıları engelleyebilmek. Çok büyük aile toplantılarının yapılması, bir anda hastalığın kümeleşerek etrafa yayılmasına sebep oluyor. Bu nedenle 21.00’den sonra sokağa çıkmanın durdurulmuş olması ya da kısıtlanması kıymetli bir nokta” diye konuştu.

“DÜŞÜK VE ORTA RİSKLİ VİLAYETLERDE SAAT KAYDIRILABİLİR”

Akın, turuncu ve kırmızı vilayetlerde hafta içi akşam sokak kısıtlamasının 21.00’den itibaren devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Düşük ve orta riskli vilayetlerde önümüzdeki periyotta 21.00 değil tahminen 22.00 ya da 00.00’a hakikat kaydırılabilir. Bununla ilgili ön çalışmalar var, takip etmek lazım. Virüs klasik bilgilere uymadığı için kısıtlamayı kaldırırsınız ya da gevşetirsiniz, olayın gidişine bakarsınız. Şayet artış varsa bunun nedenini bulmaya çalışırsınız ona nazaran tedbir alırsınız. Bir bakıma virüs bizimle satranç oynuyor. Biz atak yapıyoruz o da bir atak yapıyor. Karşımıza çıkan mutasyonlar onun diğer bir atılımı oldu. Çok uygun ve düzgün olan vilayetlerde gevşetilebilir. 21.00’den 22.00’a kaydırılabilir. Fakat kaydırmak demek risk alıyorsunuz demektir. Aldığınız riski ölçmeniz ve takip etmeniz lazım. Şayet aldığınız risk nitekim size ziyan vermeye başlıyorsa, geriye tekrar dönersiniz” tabirlerini kullandı.

‘AŞILAMA PROGRAMINA BAĞLI’

Prof. Dr. Akın, tüm vilayetlerin rahatlama sürecine ait, “Enteresan bir virüsle karşı karşıyayız. Mikrobiyolojide öğrendiğimiz temel bilgiler bu virüsle uyumlu değil. Pek çok viral hastalıkta hastalığı geçirdikten sonra hastalığa yakalanmazsınız. Lakin bunda hastalığı geçirenler de hastalığa tekrar yakalanabiliyor. Bu, virüsün kendine ilişkin özelliklerinden kaynaklanıyor. Başarılı olan vilayetlerin bir mühlet sonra çok berbat duruma düşebileceğini düşünebiliriz. Şu anda çok düşünceli olan vilayetlerin bir müddet sonra çok rahat duruma geçebileceklerini de düşünebiliriz. Biz bilhassa toplumdaki bağışıklığı aşıyla kısa müddette sağladığımız vakit çabucak hemen vilayetlerin tamamının sarı ya da mavi seviyesinde kalacağına inanıyorum. Bu büsbütün aşılama programı ve toplumun kurallara uyması ile ilgili bir sorun” dedi.

‘AŞIDA UZAKLIK KAT EDERSEK YAZA RAHAT GİRERİZ’

Akın, toplumun 1 yıldır çok sıkıldığına dikkat çekerek, “Toplum kurallara uymak istemiyor ancak hastalık da ‘insanlar kurallara uymasın’ diye bekliyor yayılabilme özelliğini korumak için. O vakit elimizdeki 4 müdafaa aracından en sonuncusu aşı. O vakit aşının yaygınlaştırılması lazım. Sıhhat Bakanlığı aşıyı önemli ölçüde artırmaya çalışıyor. Bunun yanında çeşitliliği de artırmaya çalışıyor. Zannederim biz Mart ve Nisan ayında kıymetli bir uzaklık kat edersek, yaz ayına rahat gireriz. Lakin bir tek aşıya bağlanmamak lazım. Maske, uzaklık ve hijyene dikkat etmek lazım. Ben iki doz aşı olmuş beşerim. Bir oburunu enfekte etmemem lazım ve toplumda bir model oluşturuyor olmam lazım bir bilim konseyi üyesi olarak. Onun için her türlü toplantıda ben sistemli olarak maskemi takıyorum, aralığımı de muhafazaya çalışıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: