Bilim Konseyi Toplantısı: Kademeli olağanlaşma nasıl olacak?

HomeTürkiye Haberleri

Bilim Konseyi Toplantısı: Kademeli olağanlaşma nasıl olacak?

my-portfolio

Son dakika haberi! Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Konseyi sona erdi. Sıhhat Bakanı Koca'nın ...

Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca’nın tek dozu hastaneye yatışları önlemede yüzde 80’den fazla tesirli
Bilim Heyeti Üyesi: Hafta içi kısıtlamasına devam kararının nedeni, aile içi toplanmalar
Biden, Johnson & Johnson aşısının üretimi için savaş devri yasasını kullanacak

Son dakika haberi! Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Konseyi sona erdi.

Sıhhat Bakanı Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar:

”Elimizdeki imkanları en âlâ halde kullanmaya çalıştık. Artık global salgının toplumsal hayata tesirleri ve olağanlaşmayı önceleyen bir periyoda geçiyoruz, yerinde karar devri. Kendi aşımızı üretme konusunda çok değerli mesafele aldık. Birinci dozu olanların 2. dozları garantide. Birinci doz aşıyla muhafaza başlamıyor. 42 gün korunmak zorundayız. Gereğince yüksek süratte ve sistematik olarak aşı programını uygulamış olsak da nüfusa oranla daha katetmemiz gereken çok yol var. Aşılamada yaklaşık 1,5 milyonu ikinci doz olmak üzere 8 milyon düzeyine ulaştık. Aşılama planındaki birinci basamağın sonuna yaklaştık.

Aşı tedariğinde her an aksaklık yaşanabilir ve program kesintilere uğrayabilir. Bunu yaşamamanın tek yolu aşımızı üretmektir. Hadise sayılarındaki artış, kimi vilayetlerimizin başkalarından daha geç olağanlaşma sürecine geçmesine neden olabilecek. Ülkemizde her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüsü dikkate almak mecburiyetindeyiz.

KADEMELİ OLAĞANLAŞMA NASIL OLACAK?

Yerinde karar periyoduyla birlikte kurallara ahenk konusunda güvenlik kuvvetlerimiz kontrolleri artıracak. Risk durumlarına nazaran iş kollarımızın faaliyet hürlüğü konusunda Bilim Heyetimizin çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.

FİYATSIZ AŞIYA FATURA TEZİ

Ticari sır olarak kalması gereken bilgiler ifşa edildi. Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı parasız bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı? Vatandaşımız bunu çok âlâ bilsin, biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz, bu tezimin ardındayım. Aracı firmaya tek kuruş ödenmemiştir. Erişebileceğimiz her aşıya erişmek istiyoruz, kimseye ayrıcalık tanımıyoruz.

Olması gereken devletler ortası sırrı niçin ortaya döküyoruz. Şayet bununla ilgili varsa bir sorun, bu kadar hassasiyetin olduğu durumu biliyorsunuz. Bana Sayın muhalefet önderi açıp sorabilirdi. Yok mu bu türlü bir irtibat anlayışı?Aşının siyaset arenasına taşınmaması için kararlı olacağım.

KADEMELİ OLAĞANLAŞMA SÜRECİNE GEÇİŞ

Tam kapanma üzere bir durum düşünmüyoruz lakin olay sayılarının arttığını görüyoruz, mutasyonunda kimi vilayetlerde arttığını görüyoruz. Mutasyonun birtakım bölgelerde tesirini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, bilhassa Doğu Karadeniz bölgesinde. Türkiye’ye has mutant virüs görülmedi lakin bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz. Mevcut mutanlarla bulaşıcılık artıyor.

Şu ana kadar Türkiye’de Kovid-19’un 1 Brezilya, 49 Güney Afrika mutasyonunun görüldü.

COVID-19 AŞISI

Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon Biontech aşısı gelecek. BioNTech ile ilgili birinci etapta gelebilecek aşı ölçüsü 800 bin olacak, toplam 4,5 milyon. 5 milyona tamamlanması için de gayret sarf edilecek. Birinci dozları olanların 2. dozları hazır.

Rus aşısının Türkiye’de üretimi ile çalışmamız var. Mayıs sonuna kadar 105 milyon aşıya erişebileceğimizi biliyoruz. Bu 52,5 milyon insanı aşılamak demek.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Yerli aşıda FAZ-2 evresi için toplam 200 kişinin aşılanması düşünülüyor. 84 bireye aşı yapıldı. Nisan ayında Faz-2’nin biteceğini, nisan sonuna hakikat da Faz-3 safhasına geçebileceğimizi düşünüyorum.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI

Önümüzdeki haftalar giderek daha ağırlaşmış olacak. Bu biraz aşının tedariği ile de ilgili bir durum. Mart ayında daha ağır, bilhassa ayın 15’inden sonra daha ağır aşının geleceğini söyleyebilirim.

“KISITLAMA KONUSU KABİNE’DE GÖRÜŞÜLECEK”

Aşınn koruyuculuğu ikinci aşıdan iki hafta sonra başlıyor. Aşılama oranına nazaran kısıtlamada esnetme olabilir.

Biim Şurası tekliflerini pazartesi günü Kabineye sunacak, sonrasında açıklama yapılacak.

65 YAŞA KISITLAMA OLACAK MI?

65 yaş üzerinde aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak vilayetlerde bu hususla ilgili esnetme yapılabilir.

KONGRELER VE MAÇLARDAKİ KALABALIKLAR

Toplantılar ve maçlarla ilgili, kendi özel durumu ben açıklamıştım dün. Toplantılarla ilgili de genel olarak biz salgında bulaşın nasıl olduğunu biliyoruz ve birinci günden itibaren salgında bulaşın yakın temasla birlikte daha da arttığını daima anlattık. Bu bilgilendirmede bir değişiklik yok.

Maçlarda da misal halde önlemlerin yer yer olmadığını görüyoruz. Taraftar olmak, insanımızın sıhhatini ötelemeyi gerektirmez.Salgında bulaş yakın temasla daha çok artıyor. Kalabalık ve kapalı ortamlardan kaçınmak gerekir.

LİSE İMTİHANLARI

Bununla ilgili üzerinde Ulusal Eğitim Bakanımızla görüşülüyor. Vilayetlerin hangi durumda olduğu esasen gelecek hafta görülmüş olacak. Riski olmayan vilayetlerde bir sorun olmayacak. Riski olan vilayetlerle ilgili önümüzdeki günler nasıl olması gerektiği, ne vakit yapılması gerektiği kabinede ve Ulusal Eğitim Bakanlığımızla durum kıymetlendirilmesi yapılıp, bu noktadaki yaklaşım netleşmiş olacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: