Bitcoin geleceğin para ünitesi mi?

HomeTeknoloji Haberleri

Bitcoin geleceğin para ünitesi mi?

my-portfolio

Bitcoin'in süratli yükselişi herkesin lisanında. Bir yanda dijital para ünitesinin geleceğin altını olabileceğini söyleyenler, öteki yanda bunun ...

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 2 Mart 2021 yeni altın fiyatları
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Mart 2021 anlık ve yeni çeyrek altın kuru fiyatları
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Mart 2021 şimdiki altın kuru fiyatları

Bitcoin’in süratli yükselişi herkesin lisanında. Bir yanda dijital para ünitesinin geleceğin altını olabileceğini söyleyenler, öteki yanda bunun tümüyle şişirilmiş bir balon olduğunu düşününler var.

Bitcoin, geçen pazar 58 bin dolar düzeyine çıkarak yeni bir rekor kırarken salı sabahı 46 bin dolara kadar gerilemişti. Tesla’nın CEO’su ve Bitcoin hayranı Elon Musk’ın bile “kripto para ünitesinin fazla kıymetlenmiş olabileceğini” söylemesi üzerine gelen bu düşüş bilhassa Bitcoin’e kuşkuyla yaklaşanların ekmeğine yağ sürdü. Fakat geçen salı gününden sonra Bitcoin bir müddet daha yükselmeye devam etti. Geçen çarşamba günü kripto para yine yükseldi ve 50 bin doların üzerinde süreç gördü.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Bitcoin konusunda “Benim fikrim, şayet Elon’dan daha az paranız varsa muhtemelen dikkatli olmalısınız” yorumunu yapıyor. Pekala tarih, Bitcoin’in geleceği hakkında yapılan yorumlar bize bu kripto para ünitesiyle ilgili ne söyleyebilir?

“ALTININ YERİNİ ALAMAZ”

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nde tarih profesörü olan ve altın üzerine çalışmalar yapan Bernd-Stefan Grewe, Bitcoin ve altının karşılaştırılamaz olduğunu söylüyor.

Grewe, altının dünya çapında kozmik olarak kabul gördüğünü ve nerede olunursa olunsun lokal para ünitesine basitçe dönüştürülebildiğini tabir ediyor.

Bitcoin’in bu türlü olmadığını hatırlatan Grewe’ye nazaran dijital paranın lokal para ünitesine dönüştürebilmesi çok kıymetli. Grewe, “İşler değişirse ve Bitcoin’i süratli bir halde dönüştürmek istersem, diğer bir para ünitesiyle değiştirip satmak istediğim fiyata onu dönüştürebileceğimi kim garanti eder?” diye soruyor. Bitcoin’i nakde çevirmenin günler sürdüğünü de ekliyor.

Bu süreç noktaları, elbet, Bitcoin’in ileriye dönük muvaffakiyetini belirlemede kıymetli bir rol oynayacak. Çünkü Bitcoin ile ilgili dolandırıcıkların birçok, dijital para borsalarının anonim olmasından kaynaklanıyor. Bitcoin borsası süreçlerini blockchain ile kaydedip garanti altına alıyor Fakat Bitcoin’i gönderen ve alan hesapların anonim olması, hatalıların işine de geliyor olabilir. Yetkililere nazaran bu süreç noktalarında yeniden de bilgi toplanabilir.

Grewe, “Bitcoin’in gerisindeki yepyeni fikir, süreçleri izleyemeyeceğiniz ve merkez bankası tesirinden bağımsız alternatif bir para ünitesine sahip olmanızdı. Bu biraz naif bir düşünce” diyor. Grewe “Doğal olarak, muhakkak noktalarda denetimi ele almak ve para arzını denetim etmek tüm ekonomik sistemin hayrına. Ve ben bunun Bitcoin’in klasik paraya dönüştürüldüğü noktada olduğuna inanıyorum” yorumunu yapıyor.

Bitcoin’in daha fazla ilgi ve kabul görmesiyle, yasal ve düzenleyicilerin ilgisinin de artacağını öngören Grewe, hatalıların para alış verişini Bitcoin üzerinden yapabileceğine dikkat çekerek “Devlet kurumları katiyen izleyecek. En azından o denli olmasını umuyorum” diyor. Pekala Bitcoin’i gelecekte ne bekliyor? Grewe’nin bu husustaki uyarısı şöyle: “Eğer konvertibilite inancı kaybedilirse, Bitcoin de çökecektir. Tıpkı öbür para ünitelerinde olduğu üzere. Muazzam bir enflasyon olabilir.”

GEÇMİŞTEKİ BALON YÜKSELİŞLER

Pekala öyleyse, Bitcoin’in yükselişini bir “balon” olarak isimlendirmek yerinde olur mu? Kuzey İrlanda’daki Queen’s University Belfast’ta finans alanında öğretim vazifelisi olan Will Quinn’e nazaran bunu kısa bir yanıtı var: Hayır.

Quinn, “Geçmişte ‘patlayan’ kripto para üniteleriyle ilgili çok sayıda benzerliği var. Fakat temelde Bitcoin yeni ve farklı” diyor. Lakin Quinn, Bitcoin’in 1720 Mississippi Balonu hadisesi ile olan benzerliklerine de dikkat çekiyor. Kelam konusu olayda kağıt para kullanımını birinci geliştiren Fransız Kraliyet Bankası, Louisiana’daki bir Fransız kolonisine yardım için bir şirket satın almış, akabinde tesirli bir pazarlama prosedürüyle şirketin popüleritesini artırmış, sonunda şirketin payları daha fazla kağıt banknotlara gereksinim duyulmasını sağlayacak kadar büyümüştü. Lakin basılan kağıt paranın eldeki madeni paranın pahasını aştığı anlaşıldı. Quinn, “Eğer geri dönüp bakarsanız orada da fiyatların çok yüksek olduğunu görürsünüz” ihtarında bulunuyor.

Bitcoin’in Quinn’e hatırlattığı bir öteki şey ise yatırımcılara bir sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık metodu olan Ponzi şeması.

Quinn, Bitcoin sistemini erken benimseyenlere, daha sonraki yatırımcılar tarafından oluşturulan fonlarla, cömertçe ödeme yapacak biçimde tasarlandığını söylüyor. Bunu birinci benimseyenlerin agresif bir biçimde yeni benimseyenleri işe almasına benzeten Quinn, “İnternette olan şey de bu. Beşerler sizi her vakit Bitcoin almaya ikna etmeye çalışıyor” diyor.

“Bu neredeyse bir Ponzi şemasının geliştirilmiş bir versiyonu” diyen Quinn parayı çekebileceğiniz bir merkezi operatörün olmadığına dikkat çekiyor. Pekala tüm bunlar bize ne söylüyor? Tarih yerine ileriye baktığımızda, ne Quinn ne de Grewe, herkesin gelecekte Bitcoin ile süreç yapacağı görüşünde.

Grewe, “Şahsen ben, bu balonun üç yıldır patlamasın bekliyordum” diyor. Quinn içinse Bitcoin’in süreç limiti, öbür şeylerin yanı sıra, benimsenmesinin önünde büyük bir mahzur. Bitcoin’in sorumlu kimsesi olmadığı için bu değişiklikleri uygulamanın bir yolu olmadığını söyleyen Grewe, “Bu, değiştirilmeyecek formda tasarlanmış bir idare yapısı” diye ekliyor.

Quinn, “Bana bir balon üzere görünüyor” diye bitiriyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: