Bitcoin üretimi için global olarak ne kadar güç kaynağı harcanıyor?

HomeGaleri Haberleri

Bitcoin üretimi için global olarak ne kadar güç kaynağı harcanıyor?

my-portfolio

DİJİTAL PARANIN GÜÇ AYAK İZİ YÜKSELDİ Elon Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla, Şubat ayı başlarında 1,5 milyar dolar (yaklaşık 11 ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

DİJİTAL PARANIN GÜÇ AYAK İZİ YÜKSELDİ

Elon Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla, Şubat ayı başlarında 1,5 milyar dolar (yaklaşık 11 milyon Türk Lirası) pahasında bitcoin satın aldıktan sonra 900 milyon dolardan (yaklaşık 6 milyon 600 bin Türk Lirası) fazla kar etti. Musk’ın yüksek profilli dayanağı, tek bir Bitcoin’in fiyatının geçen ay 58 bin doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Şu anda ise bitcoin 46 bin dolar düzeyinde seyrediyor. Lakin, tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan yalnızca dijital paranın fiyatı olmadı, güç ayak izi de epeyce yükseldi. Bu durum, kripto paralarının etrafa verdiği ziyan netleştikçe Musk’a reaksiyonlara de neden oldu.

ABD Lideri Joe Biden’ın üst seviye iktisat danışmanı ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen hafta yaptığı açıklamada, “bitcoin süreçlerini yürütmek için  tüketilen güç ölçüsünün son derece yüksek” olduğuna dikkat çekti. 

Bununla birlikte, kripto para ünitelerinin izlenmesi sıkıntı olduğu için onların üretilmesi için ne kadar güç kullanıldığı tam olarak bilinmiyor. 

SAAT BAŞINA 130 TERAWATT ELEKTRİK HARCANIYOR

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi (CCAF), gelişen kripto para ünitelerini ve harcadıkları güç tüketimini inceledi. Kurum bitcoin’in toplam güç tüketiminin, saatte ortalama 130 terawatt saatlik bir iddiayla, yılda 40 ile 445 yıllık terawatt saat (TWh) ortasında olduğunu hesapladı. 

BİRTAKIM ÜLKELERİN YILLIK TÜKETİMİNİ GERİDE BIRAKIYOR

Bu sayılar, bitcoin için harcanan elektriğin birçok ülkenin yıllık elektrik tüketimi düzeyinde olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin elektrik tüketimi yılda 290 terawat saat, İngiltere’ninki ise 300 TWh’nin biraz üzerinde… Elektrik tüketiminin saat başına 121 TWh olduğu Arjantin,108,8 TWh olduğu Hollanda ve 113,2 TWh olduğu BAE ise bitcoin’den daha az elektrik harcıyor. 

BİTCOIN MADENCİLİĞİ İÇİN HARCANAN GÜCÜN ÜÇTE İKİSİ FOSİL YAKITLARDAN

Başka taraftan finans merkezi, Bitcoin madencilerinin kullandığı elektriğin  büyük ölçüde kirletici kaynaklardan geldiğini belirtti. CCAF grubu, güç kullanımları konusunda dünya çapında Bitcoin ağını yöneten insanları araştırdı ve bunun yaklaşık üçte ikisinin fosil yakıtlardan geldiğini buldu. 

YENİ BİTCOİNLER NASIL OLUŞUYOR?

Bitcoin piyasası merkezi olmayan bir bilgisayar ağına dayanıyor. Blockchain teknolojisine dayanan büyük bilgi süreç gücü nedeniyle paranın üretimi için ağır güç kullanımı gerekiyor. Yeni bitcoinlerin oluşturulması, para ünitesinde yapılan her süreci bağımsız olarak doğrulanması ve kaydedilmesi bitcoin madencileri tarafından gerçekleştiriliyor. Sürecin gerçek bir biçimde devam etmesi ise yeni bitcoinleri oluşturuyor.

HER 10 DAKİKADA BİR DÖNEN PİYANGO

Chicago Üniversitesi’nde iktisat profesörü ve CCAF takımında araştırma vazifelisi olan Gina Pieters, bitcoin üretimi sürecinin her 10 dakikada bir gerçekleşen bir piyango üzere işlediğini açıkladı. Dünyanın dört bir yanındaki data sürece merkezleri, bu süreç kayıtlarını sistem tarafından kabul edilebilir bir formda derlemek ve sunmak için yarışıyor. Ayrıyeten rastgele bir sayıyı kestirim etmeleri gerekiyor. Kaydı ve gerçek numarayı birinci gönderen mükafatı kazanıyor. Böylece, blok zincirindeki bir sonraki blok oluluşuyor. Şu anda, her biri yaklaşık  46 bin dolar bedelinde altı buçuk Bitcoin ile ödüllendiriliyorlar. Bir piyango biter bitmez yeni bir numara oluşturuluyor ve tüm süreç tekrar başlıyor. Fiyat ne kadar yüksekse, o kadar çok madenci oyuna girmek ister. Bu rastgele sayıyı kestirim etmek için onları daha güçlü makineler sunmaya teşvik eder ve bu nedenle güç tüketiminde bir artış yaşanır” tabirlerini kullandı. 

Bununla birlikte, Bitcoin’in artan güç tüketimini yönlendiren öbür bir faktör daha bulunuyor. Bitcoin, artan bilgi süreç gayretini teşvik etmek için tasarlandı. Yazılım, bulmacanın çözülmesinin her vakit 10 dakika sürmesi için kurgulandı, lakin madencilerin sayısı artarsa, bulmaca zorlaşıyor ve ardından  ona daha fazla hesaplama gücü atılması gerekiyor. Buraki temel fikir ise, blok zincirini korumak için ne kadar çok bilgisayar rekabet ederse, o kadar inançlı hale geleceği, zira para ünitesini denemek ve zayıflatmak isteyen rastgele biri, en azından öbür madencilerin bir ortaya getirdiği kadar bilgi süreç gücünü denetim etmeli ve çalıştırmalıdır.

Bunun manası ise Bitcoin daha pahalı hale geldikçe, onu oluşturmak ve sürdürmek için harcanan bilgi süreç çabası  ve hasebiyle tüketilen enerjinin  kaçınılmaz olarak artmasıi Madencilerin para ünitesini oluşturmak için ne kadar efor sarf ettikleri takip edilebiliyor. Şu anda her saniye 160 kentilyon hesaplama yapıyorlar. (160 000 000 000 000 000 000) 

Digiconomist  isimli internet sitesinin kurucusu ve Bitcoin uzmanı Alex de Vries, bu büyük hesaplama gayretinin kripto para ünitesinin temel ögelerinden biri olduğunu, fakat sistemin çalışır durumda kalması için gereken trilyonlarca hesaplamanın etraf için faydalı olmadığına dikkat çekti.

GLOBAL PARA ÜNİTESİ OLARAK KABUL EDİLİRSE KIYMETİ MİLYONLARI BULUR

Vries, “Bunlar öteki hiçbir emele hizmet etmeyen hesaplamalar. Sistem tarafından çabucak tekrar atılıyorlar. Şu anda bu hesaplamaları yapmak için çok fazla güç kullanıyoruz, fakat bunun da büyük bir kısmı fosil yakıtlardan geliyor. Şayet Bitcoin global bir rezerv para ünitesi olarak kabul edilirse, fiyatı muhtemelen milyonlara erişecek ve bu madencilerin elektriğe harcamak için ABD Federal bütçesinin tamamından daha fazla parası olacak. Tıpkı vakitte bitcoin için global güç üretiminin ikiye katlanması gerekecek” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0