Brezilya’da salgın durdurulamıyor

HomeDünyadan Haberleri

Brezilya’da salgın durdurulamıyor

my-portfolio

Brezilya'da global salgında yeni bir dalganın tesiri altında. Ülkede olay ve meyyit sayıları her geçen gün artıyor. Sıhhat sistemi çöküşün ...

Bilim Konseyi Toplantısı: Kademeli olağanlaşma nasıl olacak?
MEB, ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin ayrıntılarını belirledi
İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitim nasıl olacak? (MEB detayları paylaştı)

Brezilya’da global salgında yeni bir dalganın tesiri altında. Ülkede olay ve meyyit sayıları her geçen gün artıyor. Sıhhat sistemi çöküşün eşiğinde.

Üst üste ikinci gün günlük can kaybı rekor kırdı. Bir günde bin 910 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yaklaşık 72 bin yeni olay tespit edildi.

Latin Amerika’nın en büyük ülkesinde toplam can kaybı 260 bine yaklaştı. Brezilya, ABD’nin akabinde dünyada en fazla mevtin görüldüğü ülke pozisyonunda.

Ülke yeni varyantlar nedeniyle salgında kuvvetli bir devirden geçiyor.

Olaylarda keskin bir artış var. Coronavirüsü hafif bir gribe benzeten Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun tavrı nedeniyle ülkede salgın önlemler tam olarak uygulanamıyor. Fakat birtakım mahallî yetkililer olay artışına karşı harekete geçti.

Yaklaşık 46 milyon fazla kişinin yaşadığı Sao Paulo eyaletinde “kırmızı alarm” verildi. Hastanelerdeki doluluğu azaltmak hedefiyle bir dizi yeni önlem alındı.

Cumartesi gününden itibaren geçerli olacak kararlara nazaran, 20.00-05.00 saatleri ortasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Bar ve restoranlar kapatıldı. Halka açık toplantılar yasaklandı. Toplu taşıma araçlarına da kişi hududu getirildi.

Uzmanlar önümüzdeki iki haftanın Brezilya için salgında en kritik basamak olacağını belirtiyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: