Çin’de corona virüse karşı iki aşıya daha kullanım müsaadesi

HomeDünyadan Haberleri

Çin’de corona virüse karşı iki aşıya daha kullanım müsaadesi

my-portfolio

Çin'de iki aşıya daha kullanım onayı verildi. Çin Ulusal Tıbbi Eserler Kurumu, CanSino Biologics ile devlete bağlı Sinopharm şirketlerinin ...

Güney Afrika ve Çin’de düzmece Covid-19 aşıları ele geçirildi
Bilim Heyeti Üyesi: Hafta içi kısıtlamasına devam kararının nedeni, aile içi toplanmalar
KKTC Başbakanı Saner: 10 bin doz daha gelirse aşılama tamamlanacak

Çin’de iki aşıya daha kullanım onayı verildi. Çin Ulusal Tıbbi Eserler Kurumu, CanSino Biologics ile devlete bağlı Sinopharm şirketlerinin aşılarına şartlı onay verildiğini bildirdi.

Her iki aşı da bir müddettir acil kullanım onayı kapsamında kısıtlı bir formda kullanılıyordu. Böylelikle Çin’de kitleler üzerinde uygulanan aşı sayısı dörde yükselmiş oldu.

Çin’de üretilen birinci tek dozluk aşı adayı olan CanSino firmasının aşısı, şirketin datalarına nazaran 28 gün sonra yüzde 65,28’lik aktiflik oranına ulaşıyor.

Şirket, 2 ila 8 santigrat derece ortasında saklanabilen aşının, bilhassa sıhhat hizmetlerinin kâfi olmadığı bölgelerde kolaylık sağlayacağını kaydetti.

VİRAL VEKTÖR VE İNAKTİF AŞILAR

Adenovirüs (viral vektör) aşılardan olan CanSino aşısı, grip gibisi hastalık yapan bir virüsün genetik müdahale sonrası koronavirüs proteini ile desteklenerek bedene enjekte edilmesi ile bağışıklık oluşturuyor.

Aşı içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte güçsüzleştirildikleri için beşerde hastalık oluşturamıyor. Oxford/AstraZeneca, Sputnik V ve Johnson & Johnson‘ın aşıları da misal formülle üretiliyor.

Sinopharm’ın yeni aşısı ise şirketin datalarına nazaran yüzde 72,5’lik aktifliğe sahip. İkinci aşı, Sinopharm’ın onay alan birinci aşısı üzere inaktif bir aşı. Klâsik bir usul olan inaktif aşıda virüs öldürülüp parçalanarak etkisiz hale getiriliyor ve bedene ziyan vermeden bağışıklık sistemi uyarılıyor.

SON SONUÇLAR YAYIMLANMADI

Her iki şirket de aşıların güvenliği ve aktifliği ile ilgili en son sonuçları şimdi yayımlamadı.

Askeri Bilimler Akademisi’nin katkısıyla geliştirilen CanSino aşısı, yalnızca ordu içinde uygulanabilmek üzere geçen Haziran ayında acil kullanım müsaadesi almış, şimdiye kadar 150 bin askeri çalışana uygulanmıştı. Sinopharm ve Sinovac kadar büyük üretim kapasitesine sahip olmayan şirketin yılda 300 milyon doz üretmesi bekleniyor.

RUSYA SPUTNİK V’İN FİYATINI İNDİRDİ

Öteki yandan Rusya, Sputnik V aşısının fiyatını yarı yarıya düşürerek 12 dolara indirdi. Hükümetten yapılan açıklamada, aşının “hayati değer taşıyan ilaçlar” listesinde yer alması nedeniyle fiyatın devlet tarafından belirlendiğine işaret edildi.

Ticaret Bakanı Denis Manturov, fiyat indiriminin, aşının endüstriyel üretimindeki gelişmeler ve optimizasyon sayesinde mümkün olduğunu belirtti. Bakan, Rusya’da kitlesel aşılamalara geçilmesiyle üretilen ölçülerde besbelli artış yaşanmasının da fiyat indiriminde rol oynadığını kaydetti.

Manturov, yeni fiyatın yalnızca Rusya içindeki aşılama kampanyaları için geçerli olacağını da kelamlarına ekledi.

Sputnik V, Rusya’da Ağustos ayında kullanım müsaadesi alarak dünyada koronavirüse karşı tescillenmiş birinci aşı olmuştu. Rusya’nın Faz 3 araştırma sonuçları tamamlanmadan aşıya onay vermesi milletlerarası alanda aşıya kuşkuyla yaklaşılmasına neden olmuştu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: