DSÖ: Covid-19 salgınının 2021’de sona ermesini beklemek gerçekçi değil

HomeSağlık Haberleri

DSÖ: Covid-19 salgınının 2021’de sona ermesini beklemek gerçekçi değil

my-portfolio

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Yöneticisi Mike Ryan, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının yıl sonuna kadar sona ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Yöneticisi Mike Ryan, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının yıl sonuna kadar sona ermesini beklemenin gerçekçi olmadığını bildirdi.

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans usulüyle basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, global Covid-19 olaylarının 7 haftalık düşüşün akabinde birinci sefer geçen hafta arttığına dikkati çekti.

Hadise artışlarının Amerika, Avrupa, Güneydoğu Asya ve Doğu Akdeniz’de gerçekleştiğini aktaran Ghebreyesus, bu durumun kendileri için hayal kırıklığı olduğunu lakin artışa şaşırmadıklarını vurguladı.

Ghebreyesus, ülkelere “Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmemesi” davetinde bulundu.

DSÖ’nün aşı programı COVAX kapsamında Gana ve Fildişi Kıyısı’nda birinci defa sıhhat çalışanlarından, aşılama çalışmalarının başladığını söz eden Ghebreyesus, bugünden mayıs sonuna kadar COVAX üyesi 142 ülkeye 237 milyon doz aşı tedarik edeceklerini kaydetti.

VİRÜS YİNE “SIÇRAMA” YAPABİLİR UYARISI

AA muhabirinin, salgının gidişatına ait sorusunu cevaplayan DSÖ Acil Durumlar Programı Yöneticisi Mike Ryan da “2021 sonunda salgının sona ermesini beklemek çok erken ve gerçekçi değil.” dedi.

Salgına karşı global uğraşın aşı uygulamalarının başladığı 10 hafta öncesine kadar daha düzgün durumda olduğunu vurgulayan Ryan, bununla bir arada virüsün denetim altına alınmaya başlandığını söylemek için çok erken olduğu ikazında bulundu.

Ryan, DSÖ’nün virüsün yayılımını önlemeye odaklandığını belirterek, “Mesele, bizim virüsü denetim altına almamız lakin şu anda denetim ziyadesiyle virüste” diye konuştu.

DSÖ’nün Covid-19’a karşı gayret takımı başkanı Maria Van Kerkhove ise salgının ne vakit biteceğine ait bir iddiada bulunmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Kerkhove, salgına karşı bilinen tüm tedbirlere uyulması gerektiğini aksi takdirde virüsün tekrar “sıçrama” yapacağı ikazında bulundu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0