Dünyanın en büyük otonom mağazası Şanghay’da açıldı

HomeGaleri Haberleri

Dünyanın en büyük otonom mağazası Şanghay’da açıldı

my-portfolio

200 AKILLI KAMERA KULLANIYOR Otonom perakende yazılım sağlayıcısı AiFi, Çin'in Şangay kentinde dünyanın en büyük “kasasız” mağazasını açtı ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

200 AKILLI KAMERA KULLANIYOR

Otonom perakende yazılım sağlayıcısı AiFi, Çin’in Şangay kentinde dünyanın en büyük “kasasız” mağazasını açtı. Yaklaşık 370 metre karelik mağaza, müşterileri kasaya gitmeden mağazadan çıkabilmesi için 200 adet akıllı kamera kullanıyor.

AiFi’nin CEO’su Steve Gu, Insider’a yaptığı açıklamada, “İnsanlar mağazaya girebilir, bir şeyler alabilir ve sonra hiç vakit harcamadan  gidebilir” dedi.

Öteki taraftan, otonom mağazacılık Amazon Go’nun duyurulamsıyla  son yıllarda sıklıkla meydana geldi. Lakin, Gu, AiFi’nin farklı olduğu noktanın bir perakendeci olmaması olduğunu söyledi.

AiFi’nin bir yazılım şirketi olduğunu tabir eden Gu, yapay zeka teknolojisini üçüncü taraf perakendecilere satarken, Amazon Go mağazaları Amazon’un kendisi tarafından işletildiğini belirtti.  Gu, “Amazon Go, müşterilerin otonom sistemi kullanmaları ve mağazaya girmek için bir QR kodunu taramaları gereken bir sistem sunuyor, AiFi ise hibrit bir tahlil sunuyor. Bizim sistemimizde müşterilerin hiçbir şey yapması gerekmiyor. Yalnızca bir telefon  uygulamasını girişlerdeki aygıtlara göstermeli kâfi ” sözlerini kullandı.

MÜŞTERİLERİN ALDIKLARI ESERLER YAPAY ZEKA İLE TANIMLANIYOR

Şangay’daki mağazada kameralar müşterilerin satın aldıkları ve bıraktıkları eserleri algılayarak, sanal sepetlerin otomatik olarak güncellenmesine olnak tanıyor. Müşteriler mağazadan ayrıldığında ise onlara uygulama aracılığıyla dijital bir makbuz gönderiliyor. 

COVİD-19 İLGİYİ ARTIRDI

Bununla birlikte Gu, sadece kamera içeren bir tahlile geçmenin,marketlerinde işçi ve alan için harcanan sarfiyatın yüzde 60 oranında düşmesini sağlayabileceğini söyleyerek, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinin  otonom perakendeciliğe olan talebi hızlandırdığını tabir etti.

Gu, pandemi nedeniyle insanların temassız alışverişin “gerekliliğini” fark ettiğini açıkladı. Böylece otonom mağazaların pazarda benimsenmesi hızlandı,, bu da müşterilerin sırf bir kasiyerle etkileşimden kaçınmakla kalmayıp tıpkı vakitte toplumsal aranın güç olabileceği kasada bir sırada beklemekten de kaçınabileceği manasına geliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0