Eski TMSF Lider Yardımcısı Fethi Çalık’ın yargılandığı zimmet davasında karar

HomeEkonomi Haberleri

Eski TMSF Lider Yardımcısı Fethi Çalık’ın yargılandığı zimmet davasında karar

my-portfolio

İstanbul 8. Ağır Mahkemesindeki 26. duruşmaya, sanıklar Fethi Çalık, Nazım Barış Çağçağ, İsmail Murat Çağatay, Deniz Bozkurt, Serdal Can ve ...

Kabine toplantısı bugün yapılacak (Yerinde karar dönemi)
Kabine toplantısı bugün saat kaçta yapılacak? (Gözler Kabine’den çıkacak kararlarda)
Ulusal kayakçı Aslı Nemutlu’nun vefatına para cezası

İstanbul 8. Ağır Mahkemesindeki 26. duruşmaya, sanıklar Fethi Çalık, Nazım Barış Çağçağ, İsmail Murat Çağatay, Deniz Bozkurt, Serdal Can ve Beyti Kesim katıldı.

Öbür sanıkları avukatlarının temsil ettiği duruşmada, müdahil TMSF’yi temsilen avukat Alp Karaahmetoğlu da hazır bulundu.

Davanın müdahilleri Rumeli Çimento Sanayi AŞ ve Telsim Taşınabilir Telekomünikasyon Mavi Turizm Ticaret AŞ avukatları İhtilal Tevfikoğlu’nun, yokluklarında karar verilmesini talep ettiği bir dilekçeyi mahkemeye gönderdiği tutanağa geçirildi.

Temele ait görüşü sorulan savcı, 23 Eylül 2019 tarihli mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Duruşmada hazır bulunan sanık ve avukatlarına, mütalaaya karşı ve temele ait savunmaları soruldu.

ÇALIK: YÖNTEMSİZ BİR SÜREÇ YAPMADIK

Sanıklardan Fethi Çalık, “Oğuz Akyüz (fon denetçisi) benim 7 sülalemi inceledi, hiçbir eksik bulamadı. Düzenlemiş olduğu rapor büsbütün bir komplodur.

17-25 Aralık’ta TMSF’de müdür olarak vazife aldı. Daha sonra 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra FETÖ imamı olduğundan ötürü KHK ile vazifeden uzaklaştırıldı” dedi.

Evraka sundukları Danıştay 1. Hukuk Dairesinin bu raporları dikkate almayarak “Başbakanlık Teftiş Heyeti’nden rapor alınması” biçiminde karar verdiğini anlatan Çalık, “TMSF’nin 5 milyar dolar beklentisi vardı lakin biz 20 milyar dolar tahsilat sağladık. Bizden sonra bir tahsilat da olmadı. Büsbütün vazifemizi ifa ettik. Adapsız bir süreç yapmadık. Beraatimi talep ederim” diye konuştu.

Fethi Çalık’ın avukatı Elif Kazak, eski savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini, mahkeme aksi kanaatteyse lehe kararların uygulanmasını istedi.

Müdahil TMSF avukatı Alp Karaahmetoğlu, daha evvel 2 sanık hakkında şikayetçi olmadıklarına dair beyanlarının olduğunu hatırlatarak, öbür sanıklar tarafından mütalaaya katıldıklarını söyledi.

Mahkeme heyeti belgenin karara bağlanacağını belirterek, sanıklara son kelamlarını sordu.

Kelam alan sanıklar beraat talep etti.

MAHPUS, BERAAT VE DÜŞME KARARLARI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Fethi Çalık, Deniz Bozkurt, Serdal Can, Celal Levent Sadıkoğlu, Yaşar Akgün ve Yusuf Adıgüzel hakkında, “5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet” hatasından dava açıldığını lakin evrak kapsamı, savunmalar, sav ve eksper raporuna nazaran sanıkların aksiyonlarının “zimmet” cürmünü oluşturduğunu belirterek, sanıklara bu kabahatten farklı ayrı 6 yıl 3 ay mahpus cezası verilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme sanıklar Fethi Çalık ve Serdal Can hakkında, “özel evrakta sahtecilik” kabahatinden “suç tarihinin 2006 ve 2008 olması, 8 yılı geçen zamanaşımının dolması” gerekçesiyle davanın düşürülmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Nazım Barış Çağçağ, Beyti Kesim, Murat Saraçoğlu, Hasan Erşen, Ömer Faruk Topuz, Hakan Kemal İmir ve İsmail Murat Çağatay’ın, “zimmet, özel evrakta sahtecilik ve banka zimmeti” kabahatlerinden beraatine karar verdi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: