Georgieva: G20’den yeni bir SDR tahsisi üzerinde çalışmak için devam sinyali aldık

HomeEkonomi Haberleri

Georgieva: G20’den yeni bir SDR tahsisi üzerinde çalışmak için devam sinyali aldık

my-portfolio

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, "Cesur Siyasetler Zamanı" başlığıyla düzenlenen 9'uncu Afrika Mali Forumu'nun ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 2 Mart 2021 anlık ve aktüel çeyrek altın kuru fiyatları
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, “Cesur Siyasetler Zamanı” başlığıyla düzenlenen 9’uncu Afrika Mali Forumu’nun açılış toplantısına katıldı.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası liderlerinin 26 Şubat’ta düzenlenen toplantısına katıldığını anımsatan Georgieva, “Sonunda geçen cuma G20 toplantısında yeni bir SDR tahsisi üzerinde çalışmak için devam sinyali aldık” dedi.

G20 Devir Lideri İtalya’nın konut sahipliğinde görüntü konferans prosedürüyle gerçekleştirilen toplantıda, G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası liderleri IMF’nin acil durum rezervlerinin artırılmasını desteklemişlerdi.

Toplantının akabinde yapılan açıklamada, maliye bakanları ve merkez bankası liderleri, uzun vadeli global finansman ve rezerv gereksinimlerinin karşılanması için ek araç bulunması konusunda memleketler arası finans kurumlarına davette bulunmuştu. Ayrıyeten açıklamada, IMF’nin genel bir SDR tahsisi için teklif hazırlaması gerektiği belirtilmişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da G20 toplantısı öncesinde kaleme aldığı mektupta, “IMF’ye yeni SDR tahsis edilmesi, düşük gelirli ülkelerin çok muhtaçlık duyduğu sıhhat ve ekonomik toparlanma eforlarını kolaylaştırmak için likiditeyi artırabilir” tabirini kullanmıştı.

Ortalarında devir lideri İtalya’nın da olduğu birçok G20 ülkesi, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen fakir ülkelere likidite sağlamak emeliyle 500 milyar dolar kıymetinden SDR tahsis edilmesi teklifinde bulunmuştu.

IMF tarafından 1969’da oluşturulan memleketler arası bir rezerv para ünitesi ve tıpkı ismi taşıyan başka bir departman tarafından çıkartılıyor.

Special Drawing Rights (SDR), milletlerarası likiditeyi artırmak ismine IMF tarafından yaratılan özel bir memleketler arası rezerv aracı olarak kullanılıyor. Özel Çekme Hakkı, bir hükümetin başkasının merkez bankasından onun ulusal parasını çekmesine imkan veren bir hak sağlıyor.

SDR, genelde bir hükümetin, oburunun merkez bankasından onun ulusal parasını çekmesine imkan veren bir haktır. Örneğin Türkiye dolar rezervine gereksinimi hasebiyle SDR’lerini kullanmak isterse bunun için elindeki SDR’leri Amerikan merkez Bankasına devredecektir. Federal Reserve Bank devraldığı SDR’nin dolar karşılığını ödemekle yükümlüdür. Süreç nedeniyle Türkiye dolar elde ederken tıpkı vakitte karşı ülkeye tekrar IMF aracılığı ile bir faiz ödemesinde bulunur. Üyeler kendisine devredilen SDR’leri birinci tahsisin 3 katına ulaşıncaya kadar kabul etmek zorundadır.

SDR’lerin milletlerarası likidite talebindeki artışı karşılamak üzere çıkartılması öngörülmüştür. IMF idare heyeti gelecek 5 yıllık periyotlar için memleketler arası iktisadın likidite talebi konusunda varsayımlarda bulunur ve hangi tarihlerde ne ölçü SDR çıkaracağına karar verir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: