‘Hiçbir şey yapmayan’ Japon Morimoto geçimini ‘kendisini kiralayarak’ sağlıyor

HomeDünyadan Haberleri

‘Hiçbir şey yapmayan’ Japon Morimoto geçimini ‘kendisini kiralayarak’ sağlıyor

my-portfolio

Japonya'da "hiçbir şey yapmayan adam" olarak tanınan Morimoto Şooji, müşterilerin kolay istekleri için kendisini kiralayarak geçimini sağlıyor ...

Bilim Konseyi Toplantısı: Kademeli olağanlaşma nasıl olacak?
Radyo Eksen’de yeni yayın devri başlıyor
MEB, ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin ayrıntılarını belirledi

Japonya’da “hiçbir şey yapmayan adam” olarak tanınan Morimoto Şooji, müşterilerin kolay istekleri için kendisini kiralayarak geçimini sağlıyor.

Toplumsal medyada 260 bine yakın takipçisi bulunan 37 yaşındaki Morimoto, Haziran 2018’den beri “hiçbir şey yapmamak” için kendisini kiralıyor.

Kendisini “yemek, içmek ve kolay karşılıklar haricinde pek bir şey yapmayan adam” olarak tanıtan Morimoto, neredeyse her gün iş teklifleriyle meşgul.

Tokyo’da yaşayan Morimoto’nun, müşterilerin “eşlik et, dinle, konuş, ortak ol, gözle” üzere isteklerini günlük kara dönüştürmesi dikkat çekiyor.

İş serüveni ve müşterilerin farklı taleplerine ait konuşan Morimoto, üniversiteden mezun olduktan sonra çalıştığı şirketten ayrılarak 6 yıl özgür meslekle uğraştığını söyledi.

Morimoto, “Hangi işi yapsam, uzun müddet götüremedim. Sonra bir müddet, hiçbir şey yapmamanın daha güzel olacağını düşündüm. Belirli bir şeyle meşgul olmayıp, bu formda beklesem nasıl olur? Hiçbir şey sunulmadığında, nasıl bir talep gelebilir? diye düşündüm.” dedi.

“İŞ BAŞINA FİYATI 10 BİN YEN”

Haziran 2018’de “hiçbir şey yapmamaya” başlayan Morimoto, epey farklı yelpazede “işler” geldiğini lakin yapıp yapmamaya zorluğuna nazaran karar verdiğini belirtti.

Morimoto, “Tümünü kabul edemiyorum. Rahat bir halde yapabilir miyim diye bakıyorum. İstediğimi seçiyorum. Şayet ufak bir zorluğu varsa o işi geri çeviriyorum. Bir işin karşılığı 10 bin yen (93 dolar) ve ayrıyeten yol param karşılanıyor.” dedi.

Çağrıldığı buluşma noktasına gittiğini söyleyen Morimoto, müşterisiyle yemek yediğini, konsere gittiğini, onu dinlediğini, birçok hususta ona eşlik ettiğini yani velhasıl onu yalnız bırakmadığını söz etti.

Morimoto, “Müşteri, ‘sana yeni yılın kutlu olsun bildirisi göndereceğim, mesajıma karşılık ver, yeni yılımı kutla’ diyor. ‘Yılın birinci çalışma günü işe gideceğim, birlikte gidelim’ istiyor. ‘Eve dönerken, bana eşlik et’ diyor. Kendi meskeninde ailesiyle paylaşamadığı hususlar hakkında konuşmak istiyor. Hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Kocasının işlerinin yoğunluğundan tek başına üç çocuğuna bakmakta zorlanan ve “Bebek bakıcılığı yapmanı istemiyorum. Yalnızca gelip beni gözlesen yeter” diyen bayan müşterisinin konutunda kocası gelene dek beklediğini belirten Morimoto, kokusunun makus olduğunu düşünen ve ailesine sormaktan çekinen müşterisinin “Nasıl koktuğumu dürüstçe söyle” teklifini de geri çevirmediğini söyledi.

Japonya’da “hatsu-moude” diye bilinen yılın birinci tapınak seyahatine gitmek isteyen fakat Covid-19 salgını nedeniyle hiçbir arkadaşının kendisine eşlik etmemesi sebebiyle yalnız kalan müşterisine, kimonosunu giyip eşlik ettiğini anlatan Morimoto, hayatın manasına ait tereddütleri bulunan müşterisinin “kendisini dinlemesi” isteğini de geri çevirmediğini belirtti.

Morimoto, girdiği imtihanın sonuçlarını yakınlarıyla beklemekten rahatsızlık duyan müşterisine de, bilet aldığı profesyonel sumo güreşlerine arkadaşının işi çıkması sebebiyle yalnız gitmek istemeyen müşterisine de, sumo güreşçilerinin tanınan “chanko-nabe” yemeğini birinci sefer tadan müşterisine de eşlik ettiğini anlattı.

“BİR GÖZÜN İZLEMESİ”
Şimdi 3 yılı aşkındır yürüttüğü işini “ne kadar sürdüreceğini şimdi düşünmediğini” kaydeden Morimoto, “Sıkılırsam ya da özgüvenim kaybolursa farklı arayışlara girebilirim. Geleceğe ait çok fazla düşünmem. Günlük programlarım dolu, objektif bakıldığında bir biçimde her gün meşgulüm.” diyor.

Japon toplumundaki yalnızlığa dikkati çeken Morimoto, “İlk defa tanıştığı birtakım bireylerin, birkaç örnek vermeden, işin mahiyetini anlayamadığını” belirterek “Yalnız başına örneğin bir dükkana gidemeyen ya da kendi başına birtakım yerlere giremeyeceğini düşünen, hisseden Japonlar var. Yalnız olunca odasını toplayamayan, sıkılan, telefonla meşgul olup kaytaranlar var. Bir gözün onları izlemesini ya da yaptıkları işlerde eşlik etmesini istiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: