İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitim nasıl olacak? (MEB detayları paylaştı)

HomeEğitim Haberleri

İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitim nasıl olacak? (MEB detayları paylaştı)

my-portfolio

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla vilayetlere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokul kurumlarında yüz yüze eğitimle ilgili detaylara ...

Ulusal Eğitim Bakanlığı 2020 yılı faaliyet raporu yayımlandı
EBA TV 15-21 Şubat haftalık ders programı (EBA TV canlı ders saatleri ve giriş ekranı)
FETÖ’nün askeri öğrencilerle Clash of Clans oyununda kurduğu iletişim iddianamede

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla vilayetlere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokul kurumlarında yüz yüze eğitimle ilgili detaylara yer verildi.

Buna nazaran, 15 Şubat 2021 prestijiyle yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetleri başladı. Türkiye genelinde salgına yönelik hadise yoğunluğunun vilayetler bazında farklılık seyretmesi nedeniyle 1 Mart’taki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nda yüz yüze eğitime başlayacak okul ve sınıf düzeylerine ait kararlar alınarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Bu kapsamda, Sıhhat Bakanlığı tarafından salgındaki durumuna nazaran düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak belirlenen vilayetlere ait yüz yüze ve uzaktan eğitim uygulamaları belirlendi.

Buna nazaran, bütün risk kümelerindeki vilayetlerde bulunan ilkokullarda haftada 2 gün yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim yapılacak. Bütün risk kümelerindeki vilayetlerde bulunan ilkokullardaki 1. sınıflarda Türkçe, matematik ve hayat bilgisi, 2. sınıflarda Türkçe, matematik ve hayat bilgisi ve yabancı lisan, 3. sınıflarda Türkçe, matematik, hayat bilgisi, yabancı lisan ve fen bilimleri, 4. sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, yabancı lisan ile din kültürü ve ahlak bilgisi yüz yüze yapılacak.

Düşük ve orta riskli vilayetlerde bulunan ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim gerçekleştirilecek. Bu sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, yabancı lisan, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri yüz yüze eğitimle olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde ise bu sınıflarda yalnızca uzaktan eğitim yapılacak.

Düşük ve orta riskli vilayetlerde bulunan imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze ve 3 gün uzaktan eğitim yapılacak. Bu sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, yabancı lisan, din kültürü ve ahlak bilgisi, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze yapılacak. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde ise bu sınıflarda yalnızca uzaktan eğitim gerçekleştirilecek.

8. SINIFLARDAKİ UYGULAMANIN AYRINTILARI

Bütün risk kümelerindeki vilayetlerde bulunan ortaokulların 8. sınıflarında sınıf mevcudunun kalabalık olması ve sınıfın bölünmesini gerektiren durumlarda haftada 12 ders saati, başka durumlarda ise haftada 22 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Bu sınıflarda haftada 12 ders saati yüz yüze eğitim yapılması durumunda Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı lisan, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri, 22 ders saati yüz yüze eğitim durumunda Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri yapılacak.

Bütün risk kümelerindeki vilayetlerde bulunan imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında sınıf mevcudunun kalabalık olması ve sınıfın bölünmesini gerektiren durumlarda haftada 14 ders saati, başka durumlarda ise haftada 24 ders saati yüz yüze eğitim gerçekleştirilecek. Bu sınıflarda haftada 14 ders saati yüz yüze eğitim yapılması durumunda Türkçe, matematik, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı lisan, din kültürü ve ahlak bilgisi ve Kur’an-ı Kerim, 24 ders saati yüz yüze eğitim yapılması durumunda birebir dersler yüz yüze olacak.

Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler, sınıfının husus ve kazanımlarının işlenen kısmının tamamından sorumlu olacak ve okullarında yüz yüze gerçekleştirilecek ölçme kıymetlendirme imtihanlarına katılacak.

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders saati 30 dakika ve teneffüsler 10 dakika olacak. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimler aralıksız ve bir aktiflik saati 30 dakika olarak planlanacak.

ÖZEL EĞİTİM OKULLARINDAKİ UYGULAMALAR

Bütün risk kümelerindeki vilayetlerde okullar bünyesindeki ana sınıfı ve uygulama sınıflarındaki yüz yüze eğitim sınıfın bağlı bulunduğu okulda yüz yüze eğitimin devam ettiği günlerde yapılacak. Bütün risk kümelerindeki vilayetlerde bulunan özel eğitim okulları, özel eğitim sınıfları ve özel eğitim ana sınıflarında öğlen ortası verilmeyecek olup bir ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak halde haftada 5 gün ve günde 6 ders/etkinlik saati yüz yüze eğitim yapılacak. Yüz yüze eğitim dışında kalan ders saatleri ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) de programları dahilinde yüz yüze eğitim yapacak. BİLSEM yönetimleri, velisi tarafından yüz yüze eğitime katılmak istemediğini dilekçe ile bildiren öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla dayanak eğitiminin sürdürülebilmesi için gerekli önlemleri alacak.

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla tahsil gören öğrencilerin sınıf düzeylerine ve risk durumuna nazaran dayanak eğitim odası eğitim faaliyetleri, yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Sınıf mevcutlarının kalabalık olduğu ve seyreltme muhtaçlığı duyulan tüm sınıflar ikiye bölünerek yüz yüze eğitim yapılabilecek.

Bölünme sonucu oluşan kümelerin hangi gün okula geleceği okul müdürlüklerince planlanacak. Tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitimin yapıldığı gün ve saatlerin dışında kalan öteki ders ve etkinlikler uzaktan eğitim yoluyla işlenecek. Uzaktan eğitim yoluyla işlenecek derslerde canlı ders uygulamalarının yanı sıra EBA TV ve EBA Portal’da yer alan içeriklerden yararlanılacak.

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine iştirak isteğe bağlı olacak ve devam mecburiliği aranmayacak. Lakin yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler için velileri, öğrenciyi yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediklerine dair taleplerini, bir dilekçeyle eğitim kurumu müdürlüğüne iletecek.

ÜNİVERSİTEDE KORKULUK KIRILDI: 5 ÖĞRENCİ HAYATINI YİTİRDİ

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: