İngilizlerin olağanlaşma takvimi turizmcileri umutlandırdı

HomeEkonomi Haberleri

İngilizlerin olağanlaşma takvimi turizmcileri umutlandırdı

my-portfolio

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, olağanlaşma planı kapsamında önlemlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan'da İngiltere içinde pandemi ...

Dolar kuru bugün ne kadar? (3 Mart 2021 dolar – euro fiyatları)
SON DAKİKA HABERİ: Moody’s’ten Türkiye açıklaması
AstraZeneca, Moderna’daki paylarını 1,2 milyar dolara sattı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, olağanlaşma planı kapsamında önlemlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan’da İngiltere içinde pandemi önlemlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren İngiliz vatandaşlarına memleketler arası seyahat özgürlüğü geleceği açıklandı.

Her yıl 3 milyon İngiliz’in tatil için tercih ettiği Muğla’nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı.

Muğla’nın turistik ilçelerindeki turizm acenteleri ve konaklama tesisi yetkililerinin İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere’yi kapsayan Birleşik Krallıktaki milletlerarası çeşit operatörleri ile görüşmelere başlarken, gelen haberler yüzleri güldürdü.

“TARİH BELİRSİZLİĞİNİN ORTADAN KALKMASI TALEBİ ARTIRDI”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lider Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler İşletmecileri Birliği (GETOB) Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “İngiltere hükümetinin açıklaması umutlarımızı yükseltti. Bunun yansımalarını çabucak göremeyiz. Önümüzdeki haftalarda daha da şekillendirilecektir. İngilizler, yaz tatil hayallerini rezervasyona dökecektir. Mayıs’tan sonra talep artışı kesinlikle olacaktır. Ege Bölgesi’nin en kıymetli kaynak pazarı Birleşik Krallık dediğimiz İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan talepler gelecektir. İngilizler en çok Marmaris, Fethiye ve Bodrum’u tercih ediyor. İngiliz başbakanının takvim koyması rezervasyonları artırır. En azından tarih meçhullüğü ortadan kalktı. Bu nedenle bizler de mutluyuz” dedi.

“AŞILAMA TAKVİMİ SEYRİNDE DEVAM EDERSE TALEP PATLAMASI YAŞANIR”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Konseyi Lideri Suat Esin, İngiltere pazarının Muğla ve Ege için çok değerli olduğunu söyledi.

İngilizler en çok Muğla’nın turistik ilçelerini tercih ettiğine dikkati çeken Esin, “Normalleşme sürecinde takvim meçhullüğü vardı. İngiltere Başbakanı açıklamasıyla bu belirsizlik ortadan kalktı ve bizlerde çok sevindik. 2019 yılında 3 milyon üzerinde İngiliz turist Marmaris başta olmak üzere Bodrum ve Fethiye geliyordu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın açıklamalarının akabinde bir hareketlilik başladı. Haziran- Kasım ayları ortasında İngiliz turist bekliyoruz. Tüm bu olağanlaşma, planlama ve aşılama takvimi seyrinde devam ederse talep patlaması yaşanır. Artık İngilizlerde çok sıkıldılar ve tatil planı yapıyorlar. En çok sevdikleri Ege’nin turistik kentlerinde tatil yapmak istiyorlar. İngiltere’de çeşit acenteleri ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda bilhassa Ege Bölgesi ve Muğla’nın turistik ilçelerine önemli ön rezervasyon görüşmeleri var. Şayet bu olağanlaşma seyri devam ederse 2019 yılında gelen 3 milyon İngiliz turist sayısının yüzde 70 civarını Haziran-Kasım ayları ortasında buluruz. Süreci çok yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: