Kuzey Kore tarafından inşa edilen yeni nükleer tesis uydudan görüntülendi

HomeGaleri Haberleri

Kuzey Kore tarafından inşa edilen yeni nükleer tesis uydudan görüntülendi

my-portfolio

CNN International tarafından elde edilen yeni uydu manzaraları, Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını depolamak için kullandığı düşünülen  bir ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

CNN International tarafından elde edilen yeni uydu manzaraları, Kuzey Kore‘nin nükleer silahlarını depolamak için kullandığı düşünülen  bir tesisi gizlemek için çeşitli faaliyetler yürüttüğünü ortaya koydu. 11 Şubat’ta Maxar tarafından fark edilen ve Middlebury Enstitüsü’ndeki uzmanlar tarafından tahlil edilen imaj, Kuzey Kore’nin 2020 yılı boyunca Yongdoktong bölgesinde yeni yapılar inşa edildiğini  gösteriyor.
Siyaset bilimi profesörü Jeffrey Lewis, “Maxar tarafından yayınlanan manzaralar Aralık 2019’a kadar bir tünelin inşa eildiğini,  Şubat 2021’de ise bu tüneli gizlemek için bir bina yapıldığını gösteriyor” tabirlerini kullandı.
ABD’li bir istihbaratçı ise CNN International’a yaptığı açıklamada, Yongdoktong’un daha evvel ABD istihbaratı tarafından kuşkulu bir Kuzey Kore nükleer silah depolama tesisi olarak tanımlandığını ve hala bu maksat için kullanıldığına inanıldığını tabir etti.

Bununla birlikte uzmanlar, uydu imgelerinin ABD ulusal güvenlik vazifelileri ortasında yıllardır yaygın olarak bilinenleri doğruladığını açıkladı:  Kuzey Kore, zati yıllardır geliştirdiği nükleer silah stoklarını saklamak için daha ileriye gidiyor, ülkenin dört bir yanındaki alanlarda ise yeni silahlar üretilmeye devam ediyor.

ABD LİDERİ BİDEN KUZEY KORE SİYASETİNİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA AÇIKLAYACAK

Öteki taraftan, ABD Lideri Joe Biden’ın ülkenin Kuzey Kore’ye ait izleyeceği politikayı önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor.  İki eski istihbarat yetkilisine nazaran bölgedeki son inşaat, ABD istihbarat teşkilatlarının dikkatini katiyetle çekecek ve Biden’a sunulan raporda yer alacak.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen ay basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Başkanın görüşüne nazaran, Kuzey Kore’nin nükleer balistik füzesi ve nükleer silahların yayılmasıyla ilgili başka faaliyetler, dünyanın memleketler arası barış ve güvenliği için önemli bir tehdit oluşturuyor. Global yayılmayı tedbire rejimini baltalıyor” sözlerine yer vermişti.

KUZEY KORE VE ABD ORTASINDAKİ NÜKLEER TANSİYON NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Öte yandan, iki ülke ortasındaki nükleer tansiyon, 1993 yılında Kuzey Kore’nin Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Antlaşması’ndan çekilmesiyle başladı. Sonraki yıl, ABD Kuzey Kore’nini nükleer silah programını dondurması karşılığında memleketler arası yardımla iki adet elektrik gücü sağlayan nükleer santralin inşa edilmesini öngören bir muahede imzaladı. 1998 yılında ise Kuzey Kore, Japonya’nın istediği rastgele bir kentini ve bölgesini vurabilme kapasitesine sahip olduğunu kanıtlamak için Japonya üzerinden Pasifik Okyanusuna iki adet füzeyi ateşledi. Tıpkı yıl ABD ve Kuzey Kore, Kuzey Kore’nin geliştirmekte olduğu kuşkulu yeraltı nükleer faaliyetlerle ilgili birinci üst seviye yuvarlak masa görüşmelerini Pyongyang’da gerçekleştirdi ABD bahisle ilgili Kuzey Kore’de müfettişlerin konuşlandırılması talebinde bulundu.

Kuzey Kore, Trump’ın dört yıllık başlık periyodunda ABD ile inişli çıkışlı bir alaka yaşadı. Kim Jong-un ve Trump 2018’de Singapur’daki tarihi görüşmeden evvel tekraren birbirlerini savaşla tehdit etti. 

Son olarak, Kuzey Kore Medyası Joe Biden’ın misyonuna başlamasında günler evvel 15 ocak’ta dünyanın en güçlü silahı” olarak niteleyerek denizaltından fırlatılan yeni bir balistik füzeyi tanıttı. Pukguksong-5 isimli füzelerin bir kısmı başkan Kim Jong-un tarafından yönetilen bir geçit merasiminde sergilendi.

ABD’Yİ EN BÜYÜK DÜŞMANI OLARAK NİTELEDİ

Kim Jong-un, yılın başında düzenlenen Emekçi Partisi’nin beş yıllık kıymetlendirme toplantısında ABD’nin Kuzey Kore’nin en büyük düşmanı olduğunu belirterek, “ABD, Pyongyang’ın ihtilalinin önündeki en büyük mahzur ve bizim en büyük düşmanımızdır. Kimin idarede olduğu fark etmeksizin, Kuzey Kore aykırısı siyasetlerinin tabiatı asla değişmeyecektir” sözlerini kullanmıştı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: