Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca’nın tek dozu hastaneye yatışları önlemede yüzde 80’den fazla tesirli

HomeSağlık Haberleri

Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca’nın tek dozu hastaneye yatışları önlemede yüzde 80’den fazla tesirli

my-portfolio

İngiltere Halk Sıhhati Kurumu, Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca'nın aşılarının Covid-19 enfeksiyonlarını azaltmadaki tesirine ait birinci ...

Bilim Konseyi Toplantısı: Kademeli olağanlaşma nasıl olacak?
Çin’de corona virüse karşı iki aşıya daha kullanım müsaadesi
CDC, Johnson & Johnson aşısının 18 yaş üstü için kullanılmasını tavsiye etti

İngiltere Halk Sıhhati Kurumu, Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca’nın aşılarının Covid-19 enfeksiyonlarını azaltmadaki tesirine ait birinci bulguları yayımladı.

Buna nazaran, aşıdan 4 hafta sonra Pfizer-BioNTech aşısının tek dozunun, Covid-19’a karşı müdafaada yüzde 57-61, Oxford-AstraZeneca aşısının ise yüzde 60-73 ortasında tesirli olduğu belirlendi.

Her iki aşının tek bir dozunun 80 yaş ve üzerindekilerde aşı yapıldıktan yaklaşık 3-4 hafta sonra hastaneye yatışları önlemede yüzde 80’den fazla tesirli olduğu belirlendi. Pfizer aşısının Covid-19’dan vefatları yüzde 83 azalttığını gösteren deliller da bulundu.

Sıhhat Bakanı Matt Hancock, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, bulgular için “çok güçlü” değerlendirmesi yaparak, aşıların hem hastaneler üzerindeki baskıları azaltmaya hem de hayat kurtarmaya yardımcı olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Covid-19’un daha süratli yayılan ve daha öldürücü olan bir cinsinin tesiriyle İngiltere’de hadiseler ve buna bağlı olarak vefatlar artmıştı.

Ülkede en çok günlük hadise 81 bin 547 ile 29 Aralık’ta, en çok can kaybı da 1820 ile 20 Ocak’ta kaydedilmişti.

Lakin hem 5 Ocak’ta başlayan karantina hem de aşının tesiriyle son haftalarda günlük olaylar 10 binin altına ve can kayıpları da 500’ün altına gerilemişti.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0