Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Yunanistan sarsıntısı İzmir faylarını tetikleyebilir

HomeTürkiye Haberleri

Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Yunanistan sarsıntısı İzmir faylarını tetikleyebilir

my-portfolio

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Sarsıntı Dairesi datalarına nazaran Yunanistan'ın Larisa kenti yakınlarında saat 13.16'da 6,2 ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Eşini bulana 100 bin lira ödül verecek

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Sarsıntı Dairesi datalarına nazaran Yunanistan’ın Larisa kenti yakınlarında saat 13.16’da 6,2 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

Sarsıntı, Yunanistan’da endişe yarattı. Dokuz Eylül Üniversitesi Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, zelzeleyle ilgili bilgi verdi.

Bilhassa son 1 yılda bölgede zelzele aktivitesinin arttığını belirten Prof. Dr. Sözbilir, Girit Adası’ndan geçen büyük faya dikkat çekti. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Girit Adası ile Marmara Denizi ortasındaki bölgede yani Ege Denizi’nde önemli bir sismik aktifliği kelam konusu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Sözbilir, “3,5 yahut 4 aydır sarsıntılar olmaya başladı. Bu da bölgenin değerli bir tansiyon tesiri altında olduğunu gösterir” dedi.

“TETİKLENME OLASILIKLARI VAR”

Yunanistan’da gerçekleşen 6,2’lik sarsıntının İzmir faylarını tetikleyip, tetiklemeyeceği tarafında de Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları tabir etti:

“İzmir’de yıkıma neden olan 6,6 büyüklüğündeki zelzele, Samos Fayı’ndan kaynaklandı. Bugün meydana gelen zelzele de aslında Samos Fayı’nın devamında olan, ona komşu olan faylarda meydana geldi. Bu zonda birden fazla fay var. Birbirlerini tetiklediğini anlıyoruz. Midilli Fayı’nı da aslında bu fay sistemi içerisinde kıymetlendiriyoruz. Bu bölgede sarsıntılar birbirini tetikleyecek halde oluyor. Bizim tarafa yanlışsız geldiğimizde Kuşadası tarafında, Büyük Menderes Havzası’ndaki fayların alışılmış ki bu sarsıntılarla tetiklenme olasılıkları var. Tıpkı vakitte Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar üzere faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var.”

Prof. Dr. Sözbilir, İzmir’deki fayların 7.2 büyüklüğünde zelzele üretebildiği de kaydetti.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: