Sıfır kilometre arabalar için dikkat çeken ikaz: 4 kapısı değişen bile var

HomeOtomobil Haberleri

Sıfır kilometre arabalar için dikkat çeken ikaz: 4 kapısı değişen bile var

my-portfolio

Sıfır kilometre araçlarda son birkaç aydır yaşanan ve gündemden düşmeyen sorunlarla ilgili ekspertiz firmalarından ihtar geldi. Pilot Garage ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
AK Parti İstanbul Vilayet Lideri adayı Osman Nuri Kabaktepe oldu
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

Sıfır kilometre araçlarda son birkaç aydır yaşanan ve gündemden düşmeyen sorunlarla ilgili ekspertiz firmalarından ihtar geldi. Pilot Garage tarafından yapılan açıklamada, son periyotta ikinci el ilan platformlarında ortalama 1000 adet olan sıfır kilometre araç sayısının, 30 bin adete kadar çıktığını belirtirken, “Tüketiciye ulaşmayan arabalar, kar emeliyle galeriler ve vatandaşlar tarafından satın alınıp, tekrar satışa sunuluyor. Ama uzmanlar, teknik manada artık “ikinci ele” düşmüş sıfır kilometre araçların ekspertiz süreçlerinde birçok değişen-boyalı modül sorunuyla karşılaştıklarını lisana getiriyor. Kullanılmamış olduğu teminatıyla bu arabaları satın alan tüketiciler, öteki kullanıcılara araçlarını satmak üzere ekspertiz yaptırdığında birçok sürprizle karşılaşıyor ve mağdur oluyor” denildi.

“DÖRT KAPISI DEĞİŞEN ARAÇ GÖRDÜK”

Daima gündemde olan bu araçlar hakkında görüşlerini paylaşan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre “Sıfır kilometre bu araçların nakliyesi amatör bir formda yapılıyor. Çekiciden düşebiliyor, park esnasında öteki araçlar çarpabiliyor, dolu yağışına ve birçok fiziki etkene maruz kalabiliyor. Daha dikkat alımlı olan mevzuysa şu; ÖTV oranı düşük düzeyde kaldığı için daha uygun fiyat etiketiyle satılan donanımsız araçların albenisini artırmak ismine deri döşeme ya da Alkantara uygulaması yapılıyor. Ekspertize gelen kimi sıfır km araçların 4 kapısının da sökülüp tekrar takıldığını tespit ettik; sonradan deri döşemeye çevirmek için koltukları çıkarmak suretiyle kapıların söküldüğü ortaya çıktı. Birebir formda body kit ve gibisi eklentilere sahip araçlarda da boyalı modüllere şahit oluyoruz. Tüm bunlar araç başına 30-40 bin TL’ye kadar kıymet kaybı yaşamanıza neden olur. En yakın dostunuzdan dahi olsa, gelecekte mağdur olmamak için ikinci ele düşmüş sıfır kilometre her arabası tarafsız ve kurumsal bir ekspertiz noktasında denetim ettirmekte ısrarcı olun. Satıcılar bu üzere hususlarda gereğince şeffaf yaklaşmıyor.” yorumunda bulunuyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0