‘Vize serbestisi için AB somut adım atmalı’

HomeTürkiye Haberleri

‘Vize serbestisi için AB somut adım atmalı’

my-portfolio

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Şurası başkanvekili İbrahim Kalın başkanlığında toplandı. Bölgesel ve global gelişmelerin ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
İçişleri Bakanı Soylu’dan ‘kontrollü normalleşme’ açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yürüttüğümüz tarihi çabadan zaferle çıkacağız

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Şurası başkanvekili İbrahim Kalın başkanlığında toplandı.

Bölgesel ve global gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Türkiye’nin Rusya, Çin, İran ve Irak ile münasebetleri de ele alındı.

Yeni devirde Türkiye-AB alakalarının gündeminde yer alan bahisler hakkında siyaset seçenekleri tartışıldı.

İNSAN HAKLARI HAREKET PLANI

Islahat gündemi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Hareket Planı ile Türkiye’nin temel hak ve özgürlükler konusuna verdiği ehemmiyetin bir defa daha ortaya konulduğu söz edildi. Açıklanan hareket planının Türkiye’nin değişim ve ıslahat iradesini temsil ettiğini ve bunun Türkiye-AB münasebetlerine de olumlu katkı sağlayacağı belirtildi.

VİZE SERBESTİSİ GÜNDEMDE

18 Mart Mütabakatı’nın yenilenmesi, vize serbestisinin hayata geçirilmesi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi üzere hususlarda AB’nin somut adımlar atmasının müspet gündemin devamı için kıymetli olduğu vurgulandı. Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecinin ilerlemesi açısından yeni fasılların açılması beklentisi lisana getirildi.

Türkiye stratejik öncelikleri, ortak vizyon ve çıkarları doğrultusunda, 360 derece dış siyaset perspektifine uygun olarak global ve bölgesel aktörlerle bağların ilerletileceği belirtildi.

Toplantıda Türkiye’nin terörle uğraş konusundaki kararlığının devam edeceği lisana getirilirken, Türkiye’nin güvenlik hassasiyetlerinin müttefikleri tarafından gözetilmesi gerektiği vurgulandı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0