Yeni Golf, Türkiye yollarına çıkmak için gün sayıyor

HomeOtomobil Haberleri

Yeni Golf, Türkiye yollarına çıkmak için gün sayıyor

my-portfolio

Golf’ün birinci kuşağının üretimi 1974 yılının Mart ayında Wolfsburg’da başladı ve birebir yılın Mayıs ayında satışa sunuldu. Geriden itişli ve ...

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)
Menajerimi Orta dizisine Kalben konuk oldu (Kalben kimdir, kaç yaşında ve nereli?)
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (Audi’den elektrikli sedan)

Golf’ün birinci kuşağının üretimi 1974 yılının Mart ayında Wolfsburg’da başladı ve birebir yılın Mayıs ayında satışa sunuldu. Geriden itişli ve artta yer alan motoruyla pazarın hakimi pozisyonunda olan Beetle’ın selefi Golf, önden çekişli ve ön kısımda pozisyonlandırılmış su soğutmalı motor akımının en değerli temsilcisi ve kompakt hatchback segmentinin yaratıcısı oldu.

Volkswagen Baş Dizayncısı Klaus Bischoff Golf’ü, “Dünya üzerinde, tasarımı jenerasyondan nesile sistematik olarak ilerleyen çok az araba vardır. Bir ikon ve otomotiv kesiminin Onur Listesi’nde yer alan bir model. Çağdaş ancak moda olmayan bir otomobil” diyerek tanımlıyor.

DİNAMİK VE DİJİTAL

Volkswagen Golf 8, bir öndeki nesline nazaran daha teknolojik donanımlarla geliyor. Uzunluğu 4284 mm’ye çıkarılan Golf 8’in genişlik, yükseklik ve aks uzaklığı bedelleri ise sırasıyla 1789, 1456 ve 2636 mm.

Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display”, 10” genişliğinde yüksek çözünürlüklü TFT LCD ekranıyla, tüm bilgi ve bilgileri direkt olarak şoförün görüş alanına yansıtıyor.

YAPAY ZEKA İLE AKILLI AYDINLATMA

IQ. LIGHT – LED Matrix farlar, her bir farın içinde bulunan 22 adet bağımsız LED modül ile farklı hava ve yol kurallarında en optimum aydınlatmayı garanti ediyor. Zayıf görüş şartları için özel bir işlevi da bulunan statik viraj farları, “Şehir İçi”, “Standart” ve “Otoban” olmak üzere 3 farklı uzun far modu ve entegre dinamik sinyal lambaları ile IQ. LIGHT – LED Matrix farlar, ayrıyeten düşük güç tüketimleri ile yakıt iktisadına de katkı sağlıyor.

SHİFT-BY-WİRE

Yeni kuşak vites dizaynında, klasik vites kollarının sahip olduğu mekanik irtibatlı Park pozisyonu (P), artık öbür pozisyonlar üzere şanzımana büsbütün elektronik olarak bağlıdır. “Shift-by-Wire” ismi verilen bu sistem sayesinde, Yeni Golf’te bir vites seçmek için orta konsolda bulunan vites seçim kumandasının istenilen pozisyona getirilmesi kâfi.

MİLD HYBRİD TEKNOLOJİSİ

Yeni Golf, dünyaca ünlü TSI motorlarını kullanmaya devam ediyor. Yeni 1.0 TSI 110 PS EVO, 1.0 eTSI 110 PS EVO ve 1.5 eTSI 150 PS EVO motorlar, birebir vakitte değişken emme ve egzoz subap zamanlaması ve 350 bar üzere yüksek basınca sahip direkt akaryakıt enjeksiyonu ile donatılmış.

Yeni eTSI, ayrıyeten Etkin Silindir İdaresine “ACT” ve eşsiz bir Mild Hybrid teknolojisine sahip. 48V’luk bir Lithium-ion batarya’dan güç alan Hybrid sistem, kalkışlarda ve ek güç muhtaçlığı olduğunda devreye girerek 0,4 lt/100 km’ye kadar ek yakıt tasarrufu sağlıyor. Bataryalar, frenleme ve akaryakıtlı motorun çalışması sırasında kendi kendine şarj oluyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0